Cinsiyet Seçimi (PGT) Kıbrıs

kıbrıs-tüp-bebek---cinsiyet-seçimiCinsiyet seçimi, aynı cinsiyette bir veya birkaç çocuk sahibi olan ailelerin farklı cinsiyette çocuğa kavuşmaları için tercih ettikleri bir tüp bebek uygulamasıdır. Tedaviye başvurmak için çiftin çocuk sahibi olması zorunlu değildir. Bazı ailelerde ilk gebeliklerde bile cinsiyet tercih konusu olabilmektedir. Ailede infertilite (kısırlık) öyküsü olmasa bile cinsiyet seçimi işleminde tüp bebek tedavisi uygulanmak zorundadır.

Cinsiyet seçimi veya cinsiyet belirleme tedavisinde çiftin tüm embriyolarına kromozomal genetik araştırma yapıldığından, bebeğin cinsiyetinin yanı sıra sağlığı konusunda da kesin bilgi elde edinilmiş olunur. Böylelikle cinsiyet seçimi uygulanarak elde edilen gebeliklerede hem sağlık hemde bebeğin cinsiyeti % 99.9 garantidir.

Cinsiyet SeçimiTedaviye başvuran ailelerin daha önceden çocuk sahibi olmaları gebelik başarısını artıran bir faktör olarak kabul edilmektedir. Özellikle genç annelerde cinsiyet seçimi tedavisi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi tedavisi uzun yıllardan beri yasal olarak yapılmaktaydı fakat Haziran 2016 yılında yürürlüğe giren yeni yasal mevzuat gereği, PGT işleminin cinsiyet seçme amacıyla kullanılması yasaklanmıştır. Sadece ailede X kromozomuna bağlı yani cinsiyet geçişli hastalık bulunan (örn. Hemofili) hastalara PGT ile cinsiyet seçimi uygulanabilmektedir.

Cinsiyet Seçimi Tedavisine Hazırlanma

Cinsiyet Seçimi Tedavisine, tüp bebek tedavisi için gerekli testler ve muayeneden sonra bayanın yaşına ve yumurta rezervine göre belirlenen hazırlık protokolü ile hastanın kendi doktoru tarafından veya bizim önereceğimiz bir dokor tarafından takip edilmesiyle başlanır. Ön tedaviye bayanın adet kanamasının 2. veya 3. gününde başlanır ve bu süreç yaklaşık 10-15 günlük bir süreç alır. Bu yapılan işlemde amaç bayanın normal adet döngüsünde birkaç tane olgunlaşan yumurta hücrelerini artırarak çiftin tüp bebek işlemindeki başarısını artırmaktdır.

Cinsiyet Seçimi tedavisine başlamadan önce gerekli testler ve bilgiler :

Anne adayı için :
1. HbsAg, Anti-HCV, HIV, VDRL testleri,
2. TSH, T3, T4 testleri,
3. FSH, LH, E2 ve PRL, AMH (Adet kanamasının 2. veya 3. günü yapılmalıdır),
4. Tam Kan Sayımı, Açlık Kan Şekeri,
5. Üre, AST, ALT,
6. En son adet tarihi, (ilk günü)
7. Pelvik Ultrason Raporu, (USG veya HSG)
8. Tedavi döneminizin kararı ?

Baba adayı için :
1. HbsAgi Anti-HCV, HIV, VDRL testleri,
2. Spermiyogram analiz (3 günlük cinsel pehrizden sonra yapılmalıdır.)

Cinsiyet Seçimi İşleminin Kıbrıs’taki Tedavi Süreci

Cinsiyet Seçimli Tüp Bebek Tedavisinde ön tedavinin tamamlanması ile çiftin 1 haftalık Kıbrıs seyahati planlanarak başlanır. İlk olarak anne adayından yumurta hücreleri anestezi altında laboratuvar ortamına alınır. Daha sonra eşten sperm vermesi istenir. Elde edilen olgun yumurta hücreleri ile sperm hücreleri gerekli işlemlerden geçirildikten sonra dışarıda mikroenjeksiyon metodu ile birleştirilerek döllenir. 3 günlük embriyo gelişiminden sonra PGT metodu ile embriyolardan biyopsi alınarak her bir embriyo için hem genetik hastalıklar hemde cinsiyet tespit edilir. Elde edilen sonuçlara göre ailenin istemiş olduğu cinsiyette sağlıklı embriyolar seçilerek embriyo gelişiminin 5. gününde anne adayına transferi sağlanır. Tedavi süresince sadece iki kez hastaneye gelerek yaklaşık ikişer saatlik süre geçirilir. Geriye kalan sürede çiftler hem dinlenme hemde tatil fırsatı yakalamış olur. Tüm tedavi süresince uçak biletleri, ulaşım ve konaklama hastanemiz tarafından sağlanarak hastalarımızın sadece tedavilerine konsantre olmaları sağlanır.

Cinsiyet Seçimi Tedavisi Sonrası Süreç

Cinsiyet seçimi tedavisinin gebelik sonucu embriyo transfer gününden 12 gün sonra kanda yapılan Bhcg hormon analizi ile tespit edilir. Bu süre zarfında anne adayı ağır iş yapmamalı ve eşi ile cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Gebelik testi pozitif ise hasta ilaçlarına söylenen şekilde devam eder ve ilk ultrason muayenesi için kendi belirleyeceği kadın doğum uzmanından randevu alarak gebelik takibine başlar. Eğer gebelik sonucu negatif ise verilen ilaçları bırakarak adet kanamasının gelmesini bekler.

Tedaviden elde edilen başarı, bayanın yaşına, yumurta rezervine, embriyo kalitesine ve istenilen cinsiyette oluşan sağlıklı embriyo sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bize Ulaşın