Sperm Donasyonu

Sperm Donasyonu - Sperm Nakli - Sperm Bankası ile Tüp Bebek

kıbrıs-tüp-bebek---sperm-donasyonu Sperm donasyonu veya sperm nakli kendi sperm hücreleriyle gebe kalamayacak (Azospermik hastalarda) veya gebe kalması sağlık yönünden riskli (genetik veya bulaşıcı bir hastalık taşıyan) bir çiftin banka spermi (donör spermi) kullanılmak süretiyle gerçekleştirdiği bir tüp bebek uygulamasıdır. Sperm donasyonu aynı zamanda evlilik yapmadan hamile kalmayı düşünen bekar bayanlarında anne olmak için sıklıkla başvurdukları bir tedavi şeklidir. Sperm donasyonu işleminde gebelik başarısı anne adayının yaşına, yumurta rezervine, oluşacak embriyo kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

sperm donasyonuGünümüzde azospermik hastalar için sperm üretimi amacıyla kök hücre çalışmaları sürdürülmektedir. Fakat tedavi olarak hiç bir ülkede uygulama aşamasına gelinmemiştir. Bu nedenle sperm arama teknikleri olan TESE, TESA, MESA, PESA uygulandıktan sonra olumlu bir sonuç alınamamışsa, sperm donasyonu tedavisi tek alternatif tedavi şeklidir.

Genel olarak tedavi ettiğimiz çiftlere bakıldığında TESA veya TESE işlemini son kez Kıbrıs'ta merkezimizde denedikten sonra elde edilen neticeye göre çiftler kendilerine yol belirlemektedirler. Tedavi sırasında sperm hücresi bulunursa işlem tüp bebek tedavisi olarak devam etmekte eğer sperm hücresi bulunamamış ise bankadan seçilen sperm ile tedavi sperm donasyonu olarak uygulanmaktadır.

Kıbrıs'ta sperm donasyonu tedavisi çok uzun yıllardır yasal olarak uygulanmaktadır. Kıbrıs, başarı oranları, tedavi ücretleri, konaklama - servis hizmetleri, tatil imkanı, tecrübe ve teknolojik olarak sperm donasyonu tedavisi için cazibe merkezi olmuştur.

sperm donasyonu

Özellikle Türkiyede yaşayan hastalar tedavileri için pasaport gerekmediğinden ayrıca dil sorunu olmamasından dolayı kıbrıs'ta tedavi olmayı tercih etmektedirler.

Merkezimizde sperm donasyonu, yumurta donasyonu tedavisinden sonra en sık başvurulan donasyon tedavisidir. Tedavinizle ilgili beklenen başarı şansınızı başarı oranlarımız bölümünden öğrenebilirsiniz.

Sperm donasyonu için bankadan seçilen sperm numuneleri daha önceden tüm rutin bulaşıcı ve genetik hastalıklar bakımından taranmış, döllenebilirliği kanıtlanmış spermler olmaktadır. Tedaviye başvuran çiftlerin talepleri doğrultusunda kan grubu uyumu ve fiziksel özellik uyumu sağlanarak tedavi için sperm belirlenmektedir. Sperm donasyonu için kullanılan spermler Amerika, Danimarka gibi ülkelerde bulunan sperm bankalarından temin edilmektedir.

Sperm donasyonu için kullanılan banka spermlerinde ileride sorun yaşanmaması için HIV, Hepatit B, Hepatit C, Sifilis, Klamidya, Gonore, Kistik fibroz, Talasemi (Thalasemia) ve Karyotip (46 XY) taramaları yapılmaktadır.

Sperm donasyonu tedavisi ile eş zamanlı olarak oluşacak gebelikte cinsiyet belirlemek isteyen hastalarımız için cinsiyet seçimi şansı sunmaktayız. Bu seçim ile tedavi süresi 5 günden 7 güne çıkarak tedavi ücreti bir miktar artmaktadır.

Kıbrıs tüp bebek fiyatları için talep formumuzu doldurarak bizden fiyat isteyebilirsiniz.

Sperm Donasyonu Tedavisinde Anne Adayının Hazırlanması

Tüp Bebek tedavisi için gerekli testler ve muayeneden sonra bayanın yaşına ve yumurta rezervine göre bir hazırlık protokolü belirlenerek anne adayı kendi doktoru tarafından veya bizim önereceğimiz bir dokor tarafından kendi ülkesinde takip edilerek ön tedaviye başlatılır. Ön tedaviye bayanın adet kanamasının 2. veya 3. gününde başlanır ve tedavi yaklaşık 10-15 günlük bir süreç alır. Bu işlemde amaç bayanın normal adet döngüsünde birkaç tane olgunlaşan yumurta hücrelerini ilaç yardımıyla uyararak - çoğaltarak çiftin tüp bebek işlemindeki başarısının artmasını sağlamaktır.

Sperm donasyonu - Sperm nakli tedavisine başvuru için gerekli testler ve bilgiler :

Anne adayı için :
1. HbsAg, Anti-HCV, HIV testleri,
2. TSH, T3, T4 testleri,
3. FSH, LH, E2 ve PRL, (Adet kanamasının 2. veya 3. günü yapılacak)
4. Tam kan sayımı, Açlık kan şekeri,
5. Kan grubu analizi,
6. En son adet tarihi, (ilk günü)
7. Pelvik Ultrason Raporu, (USG veya HSG)
8. Tedavi döneminizin kararı ?

Baba adayı için :
1. Tedavi için uygun banka sperminin seçimi için aileye ait resim istenmektedir.

Sperm Donasyonu İşleminin Kıbrıs’taki Tedavi Süreci

Sperm donasyonunda bayanın ön tedavisinin tamamlanması ile çiftin 5 gece 6 günlük Kıbrıs seyahati planlanarak tedaviye başlanır. 1. gün genel olarak hiçbir işlem yapılmadan çiftin havalimanından transferi sağlanarak otelde dinlenmesi sağlanır. Ertesi gün anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılacağından işlem saatinden 6 saat öncesine kadar yemek yememesi ve su içmemesi konusunda anne adayı uyarılır. 2. gün işlem (OPU) saatine göre hastanemizin aracı hastalarımızı alarak kliniğe ulaşımlarında yardımcı olur. Hastanemizde anne adayına anestezi altında yumurta toplama işlemi (OPU) yapılır. Çifte sperm donorü konusunda tercihi sorularak işlem için banka spermi belirlenir. Bu işlemden sonra mikroenjeksiyon ile dölleme işlemine geçilerek sperm donasyonu sürecine başlanır. 3. gün ve 4. gün hastalarımız otelde istirahat ederek embriyolarının gelişim sürecini bekler. 5. gün işlem saatine göre hastanemizin aracı ile ulaşım sağlanarak embriyo transferi için hastanemize gelinir. Hastalarımıza embriyolarının gelişimi ile ilgili bilgi verildikten sonra hastanın idrara sıkışması beklenerek transfer işlemine alınır. İyi kalitede 2-3 embriyo seçilerek anne adayına transferi ultrason eşliğinde sağlanarak tedavi tamamlanır. Transfer işleminden sonra hasta 2 saat hastanemizde kendi odasında dinlendirildikten sonra yine ulaşımı sağlanarak otele ulaştırılır. 6. gün hastamızın uçak saatine göre aracımız ulaşımını sağlayarak çitfi yolcu eder. Tüm tedavi süresince uçak biletleri, ulaşım ve konaklama hastanemiz tarafından sağlanarak hastalarımızın sadece tedavilerine konsantre olmaları sağlanır.

Sperm Donasyonu Tedavisinden Sonraki Süreç

Sperm donasyonu tedavisi gebelik sonucu embriyo transfer gününden 12 gün sonra kanda yapılan Bhcg hormon analizi ile tespit edilir. Bu süre zarfında anne adayı ağır iş yapmamalı ve eşi ile cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Gebelik testi pozitif ise hasta ilaçlarına söylenen şekilde devam eder ve ilk ultrason muayenesi için kendi belirleyeceği kadın doğum uzmanından randevu alarak gebelik takibine başlar. Eğer gebelik sonucu negatif ise verilen ilaçları bırakarak adet kanamasının gelmesini bekler.

Bize Ulaşın