Yumurta Donasyonu

Yumurta Donayonu - Yumurta Nakli - Yumurta Bağışı

kıbrıs-tüp-bebek---yumurta-donasyonu Yumurta donasyonu tedavisi kendi yumurta hücreleri ile gebelik şansı olmayan hastalara uygulanan, gebelik başarısı yüksek bir tüp bebek uygulamasıdır. Yumurta donasyonu veya yumurta nakli işleminde anne adayının fiziksel özelliklerine benzer, kan grubu ile uyumlu, genç, sağlıklı ve doğurganlığını kanıtlamış başka bir bayanın (donörün) yumurtaları kullanılmak suretiyle işlem gerçekleştirilir.

Yumurta nakli veya yumurta donasyonu tedavilerinde genel olarak % 70 gebelik başarısı sağlanmaktadır. Tedavi sonrası gebeliğin düşükle sonuçlanma veya dış gebelik riski normal yollar ile elde edilen gebeliklerle benzerdir.

yumurta donasyonYumurta nakli erken yaşta menapoza giren genç hastalarda, çeşitli nedenlerle yumurtalık dokusunun zarar görmesiyle kendi yumurtalıkları yumurta üretmeyen hastalarda, kemoterapi veya radyoterapi sonrası gebelik düşünen hastalarda, geç evlilik nedeniyle kendi yumurtasıyla hamile kalma şansı çok düşük olan hastalarda, Turner Sendrom gibi genetk hastalık taşıyan hastalarda ve ard arda başarısız tüp bebek denemeleri yapan hastalarda yaygın olarak başvurulan bir tüp bebek tedavisidir.

Kıbrıs'ta merkezimizde yumurta donasyonu tedavisi için bekleme süresi yoktur. Genç sağlıklı ve doğurgan donorler tedavi programlarına titizlikle seçilerek tüm bulaşıcı ve genetik hastalıklar bakımından taranmaktadır. Aynı donorden elde edilen yumurta hücreleri sadece bir hasta için kullanıldığından ileride kardeşlerin karşılaşma olasılığı en minimum seviyede tutulmaktadır. Yumurta donasyonu tedavisi Kıbrıs'ta uyguladığımız tüp bebek tedavileri arasında ailelerin en sık başvurdukları ve çok yaygın olarak başvurulan bir tüp bebek işlemidir.

Yumurta donasyonu işlemi, yaş grubu farketmeksizin çok başarılı bir tedavi olmasına rağmen bazen başarısız sonuçlar oluşabilmektedir. Yumurta donasyonu tedavilerinde oluşabilecek başarısız sonuçlardan dolayı hastalarımıza ikinci tedavi denemelerinde maddi olarak yardımcı olmaktayız. Ayrıca tedavi sonrasında arda kalan iyi kalitedeki embriyoları dondurmak süretiye daha sonraki çocuk isteğinde veya olası başarısızlık sonrasında tedavilerini kolayca tekrarlama şansı sağlamaktayız.

Kıbrıs Lefkoşa' da bulunan doğuş tüp beYumurta donasyonu kıbrısbek merkezimiz, hastalarına yumurta donasyonu tedavisinin yanı sıra aynı tedavi siklusu içerisinde cinsiyet seçimi (PGT) şansı sunarak daha gebelik başlamadan bebeklerinin cinsiyetlerini belirleyebilme imkanı da tanımaktadır.

Merkezimizde tedavi gören binlerce aile bugün özlemini duydukları sağlıklı bebeklerine kavuşmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Merkezimizin bugün en çok tercih edilme nedeni elde ettiğimiz başarılı sonuçların yanı sıra hastalarımızdan aldığımız olumlu referans ve tavsiyelerdir.

Tedavinizle ilgili aklınıza takılan sorular için sık sorulan sorular bölümümüzü inceleyerek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Kıbrıs tüp bebek fiyatları için talep formumuzu doldurarak bizden fiyat isteyebilirsiniz.

Yumurta Donasyonu Tedavisinde Anne Adayının Hazırlanması

Yumurta donasyonu tedavisine uygun donorün (yumurta bağışçısı) belirlenebilmesi için hastanın tüm tıbbi öyküsü, kan grubu ve fiziksel özellikleri dikkate alınarak başlanır. Gerekli testler, bilgiler ve muayene sonuçları hastadan istenir. Alınan test sonuçlarında hamileliğe engel bir durum yok ise yumurta donasyonu tedavisi için ailenin belirlemiş olduğu tedavi ayı için planlama yapılır.

Öncelikle anne adayının fiziksel özelliklerine ve kan grubuna uygun donor belirlenir. Daha sonra anne adayı ve donor arasında adet senkronizasyonu sağlanarak adet döngülerinin başlaması beklenir. Anne adayının adet döngüsünün başlamasıyla tedavi hazırlığına başlanır. Eğer anne adayı adet görmüyor ise uygun donorün adet döngüsüne göre hazırlık protokolü belirlenir. Hasta kendi doktoru aracılığı ile veya bizim tavsiye edeceğimiz bir doktor aracılığıyla ön tedavi dönemini tamamlar. Ön tedavi dönemi tedavinin şekline göre yaklaşık 12-20 günlük bir süreç alır.

Yumurta donasyonu - Yumurta nakli tedavisine başvuru için gerekli testler ve bilgiler :

Anne adayı için :
1. HbsAg, Anti-HCV, HIV testleri,
2. TSH, T3, T4 testleri,
3. FSH, LH, E2 ve PRL, (Adet kanamasının 2. veya 3. günü yapılacak)
4. Tam Kan Sayımı, Açlık Kan Şekeri, Üre, AST, ALT,
5. Kan Grubu Analizi,
6. En son adet tarihi, (ilk günü)
7. Pelvik Ultrason Raporu, (USG veya HSG)
8. Fiziksel özelliklerinize göre donor belirlenmesi için resim,
9. Tedavi döneminizin kararı ?

45 yaş ve üzeri anne adaylarının yukardaki testlerin haricinde Dahliye ve Kardiyoloji uzmanlarından gebeliğine engel yoktur raporu almaları yasal olarak zorunludur.Baba adayı için :
1. HbsAgi Anti-HCV, HIV testleri,
2. Kan Grubu Analizi,
3. Spermiyogram Analiz (3 günlük cinsel pehrizden sonra yapılmalıdır.)

Yumurta Donasyonu Tedavisinde Donorün Hazırlanması

Yumurta donasyonu tedavYumurta bağışıisinde donorler işleme alınmadan önce enfeksiyon hastalıklar ve (HIV, hepatit B ve C, sitomegalovirus, sifiliz, klamidya) genetik hastalıklar (karyotip analizi ve kistik fibrosis taraması) açısından araştırılır. Kan grupları ve Rh durumları hastayla uyum sağlanması için saptanır. Belli etik kökeni olanlarda talasemi ve orak hücreli anemi açısından taramalar yapılır. Anne adayı ile donorün fiziksel benzerlik açısından eşleşmesi sağlandıktan sonra tedavi dönemine göre, donör ve anne adayının adet döngüsü senkronizasyonu doğum kontrol haplarıyla sağlanır.

Yumurta bağışı için donor olacak hasta tedavi süresince düzenli doktor kontrolü altında yumurta çoğaltma iğneleri kullanarak takip altında tutulur. Yumurta hücreleri yeterli büyüklüğe ulaşınca yumurta toplama gününe karar verilerek hasta işleme alınır.

Yumurta bağışı işleminin, donor olan kişiye hiçbir zararı yoktur. Sadece tek bir adet döngüsünde olgunlaşacak yumurta hücreleri ilaç yardımıyla geliştirilir ve anestezi altında toplanarak tüp bebek işlem alınır.

Yumurta bağışı ile elde edilen tüm yumurta hücreleri bağış yapılan aile için kullanılır. Ortalama her tedavi siklusu başına kaliteli 10-15 yumurta hücresi elde edilmektedir.

Yumurta Donasyonu İşleminin Kıbrıs’taki Tedavi Süreci

Anne adayının ve kendine uygun olarak hazırlanan donorünün ön hazırlık süreçleri senkronize bir şekilde tamamlandıktan sonra tedavi günü belirlenerek çiftin Kıbrıs'ta ki 5 gece 6 günlük tedavi süreci organize edilir.

1. gün genel olarak hiçbir işlem yapılmadan çiftin havalimanından transferi sağlanarak otelde dinlenmesi sağlanır, 2. gün işlem saatine göre hastanemizin aracı hastalarımızı alarak kliniğe ulaşımlarında yardımcı olur. Hastanemizde anne adayının ultrason muayenesi yapılarak tedavi için kullandığı ilaçlarda düzenleme yapılır. Eşindende sperm numunesi alınarak yumurta donasyonu işlemine başlanır. 3. gün ve 4. gün hastalarımız otelde istirahat ederek embriyolarının gelişim sürecini bekler. 5. gün işlem saatine göre hastanemizin aracı ile ulaşım sağlanarak embriyo transferi için hastanemize gelinir. Hastalarımıza embriyolarının gelişimi ile ilgili bilgi verildikten sonra hastanın idrara sıkışması beklenerek transfer işlemine alınır. İyi kalitede 2-3 embriyo seçilerek anne adayına transferi ultrason eşliğinde sağlanarak tedavi tamamlanır. Transfer işleminden sonra hasta 2 saat hastanemizde kendi özel odasında dinlendirildikten sonra yine ulaşımı sağlanarak otele ulaştırılır. 6. gün hastamızın uçak saatine göre aracımız ulaşımını sağlayarak çitfi yolcu eder. Tüm tedavi süresince uçak biletleri, ulaşım ve konaklama hastanemiz tarafından sağlanarak hastalarımızın sadece tedavilerine konsantre olmaları sağlanır.

Yumurta Donasyonu Tedavisinden Sonraki Süreç

Yumurta donasyonu tedavisi sonrasında gebelik sonucu embriyo transfer gününden 12 gün sonra kanda yapılan Bhcg hormon analizi ile tespit edilir. Bu süre zarfında anne adayı ağır iş yapmamalı ve eşi ile cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Gebelik testi pozitif ise hasta ilaçlarına söylenen şekilde devam eder ve ilk ultrason muayenesi için kendi belirleyeceği kadın doğum uzmanından randevu alarak gebelik takibine başlar. Eğer gebelik sonucu negatif ise verilen ilaçları bırakarak adet kanamasının gelmesini bekler.

Kıbrıs-tüp-bebek---yumurta-bağışı

Bize Ulaşın